História

Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury. Leží vo výške 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka. Toto územie bolo  osídlené už v paleolite, čo dokazujú nálezy v travertínových lomoch. Prvá zmienka o obci je z roku 1288, ked' Šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné a Vyšné Ružbachy.

V roku 1549 nastal "Zlatý vek" pre Ružbachy, keď poľský kráľ Kazimír menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To vyvolalo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou. Sebastiánov syn Stanislav urobil z kúpeľov známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. Po vymretí priamej vetvy rodu Ľubomirskych v roku 1744 kúpele menili majiteľov,a to ich rozvoju neprospievalo. V roku 1772 sa zálohové oblasti dostali späť do Uhorska a tým kúpele chradli ešte viac.

Až v roku 1825 sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jony ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea. Od lýcea kúpil kúpele v roku 1882 poľský gróf Andrej Zamoyski. V roku 1923 dal postaviť staviteľovi Oskarovi Zuberovi prírodné termálne kúpalisko, ktoré bolo toho času najväčšie na Slovensku. Postupne sa začali meniť Ružbachy na jedny z najmodernejších kúpeľov na Slovensku.

Po smrti Andreja Zamoyského v roku 1927 zdedil kúpele najmladší syn Ján s manželkou Izabelou de Bourbon, neterou španielskeho kráľa. Ján Kanty Zamoyski a Izabella de Bourbon mali štyri deti, z ktorých syn José a dcéra Tereza žijú v Španielsku. Kúpele ešte pred 2. svetovou vojnou navštívil aj samotný španielsky kráľ a princ z Bourbonu.

Biely Dom je jednou z dominánt kúpeľov. Bol postavený na zelenej lúke v priebehu jedného roka na želanie grófa Zamoyskieho. Mal slúžiť na stravovanie a tento účel plní i dnes ako jedáleň, kaviareň a spoločenské centrum. Autorom návrhu bol architekt Kesselbauer z Levoče, no samotnú stavbu uskutočnil Ing. Jozef Kováč.

Plány majiteľov na rozmach kúpeľov však prekazila druhá svetová vojna a znárodnenie. V roku 1952 prešli kúpele pod správu ROH. Od roku 1957 sa vrátili kúpele zas pod správu štátu. Kúpeľné budovy pochádzajú prevažne z rokov 1920 až 1940 a sú doplnené objektmi z rokov 1975 až 1997.

Zvláštnosťou kúpeľov je jazierko KRÁTER situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.
 

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť