História

Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu lovecké národy Kvádov a Markomanov. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179, prvý písomný záznam o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko - Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku kúpeľov Trenčianske Teplice zachovanú dodnes, Turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu. V 19.storočí bol Hammam atrakciou a svojho času najdrahším kúpeľom v Trenčianskych Tepliciach. (V súčasnosti sa využíva  na masáže a ako relaxačná miestnosť po kúpeli v termálnom bazéne Sina.)

Koniec 19. storočia - začiatky komplexnej kúpeľnej liečby.
1909 - predaj kúpeľov maďarskej akciovej spoločnosti
1918 - nový majiteľ: Československá akciová spoločnosť
1996 - vznik Slovenskej akciovej spoločnosti - SLK a.s.

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť