História - Kúpele Sliač

Prvá a najstaršia písomná zmienka o sliačskych prameňoch pochádza ešte z roku 1243 (1244). Práve vtedy kráľ Belo IV. povýšil Zvolen na slobodné kráľovské mesto a pri opise jeho okolia a vytyčovaní hraníc chotára sa spomínajú aj minerálne pramene neďaleko mesta.
Od polovice 15. storočia sa o sliačskych prameňoch zmieňuje mnoho významných učencov a spisovateľov – napríklad Aeneas Sylvius, apoštolský nuncius na dvore kráľa Mateja Korvína (1458-1490) v Budíne, Juraj Agricola (pôvodom Nemec), hlavný mešťanosta a mestský fyzikus mesta Banskej Štiavnice, Juraj Wernher – „otec uhorskej balneografie“ a mnohí ďalší.
Teplé minerálne pramene poznali ľudia už veľmi dávno – v 16. storočí ich miestni nazývali „Teplicae“. Vo vyšších kruhoch sa po dlhé stáročia udržiaval ich oficiálny názov Thermae Ribariensis, pretože ležali v chotári Rybár.
V minulosti patrili medzi najvyhľadávanejšie kúpele Uhorska. Za svoju popularitu a príťažlivosť vďačili liečivým účinkom svojich minerálnych vôd a návštevám významných osobností politického, hospodárskeho a kultúrneho života (napr. maďarský revolucionár Lajos Kossuth, rakúsky dramitik Franz Grillparzer, česká spisovateľka Božena Němcová, T.G.Masaryk, ruský prezident Chruščov, atď.) Okrem toho stojí za zmienku i návšteva kambodžského princa Norodoma Sihanuka.
V 40-tych rokoch slúžili kúpele iba privilegovaným vrstvám. Pobyt v nich bol veľmi drahý a právom ich nazývali „panskými“ kúpeľami.
Dnešnú podobu s dominantným komplexom Palace majú kúpele Sliač z tridsiatych rokov 20. storočia. Moderná, rozsiahla balneoterapia – „Kúpeľný dom“ bola dokončená v roku 1960 a v roku 1995 sa k nej pripojila nová balneoterapeutická budova. 

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť