História

Obec Sklené Teplice začína písať svoju slávnu históriu už v roku 1340, keď za panovania kráľa Karola Róberta vznikla obec Skleno. Obec bola vtedy známa výrobou skla. Sklené Teplice sa však ako kúpeľné miesto dostali do povedomia až v 16. storočí. Bolo to konkrétne v roku 1549, kedy ich vo svojej balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher. Prvý rozbor vôd spravil až Karol Otto Moller v 18. storočí. Moller bol významným vedcom, učil aj Mateja Bela, pôsobil ako kúpeľný lekár v Sklených Tepliciach a dostal prezývku „Slovenský Hipokrates" najmä za svoje objavy v medicíne.

V Sklených Tepliciach bolo viacero prírodných zvláštností, ale najväčšou z nich bol samotný výskyt prameňov termálnych vôd. Ako spomína K. O. Moller, nejestvoval tu totiž kúpeľ ako v iných kúpeľných miestach, kde termálne vody vyvierajú zo dna kúpeľných bazénov. Termálne vody tu vyvierajú na blízkom vŕšku z travertínového pokrovu všade, kdekoľvek sa hlbšie zakopne.Dokonca v chalupách ani nemohli byť pivnice, a keď na vŕšku vystavali kostol, okolo ktorého pochovávali mŕtvych, zistili, že telá mŕtvych tu spráchniveli za pol roka až tri štvrte roka.

Z viacerých prameňov tu boli dva najvýznamnejšie. Jeden mal vodu príjemne teplú a druhý takú horúcu, že v nej mohli hydinu obárať. Obe vody sa do kúpeľov viedli drevenými žľabmi a napúšťali sa oddelene podľa požiadavky kúpeľných hostí. Vždy podľa toho, akú teplotu kto znášal.

Druhou prírodnou zvláštnosťou bol už spomenutý skalný či jaskynný kúpeľ, ktorý Nemci nazývali Schwitzloch a Slováci Parenica. Vzdelanejší ľud ho nazval Specus sudatorius – Potná jaskyňa. Zvláštnosť tohto kúpeľa pripomenul už J. Wernher slovami: „Teplé vody vytekajú zo skaly tak narastenej, že kúpajúcim sa poskytuje strecha i tieň.“  E. Brown je vo vyjadrení tejto zvláštnosti štedrejší: „No najzaujímavejší  z kúpeľov je ten, ktorý nazývajú Potným kúpeľom. Jeho pramenné vody stekajú po svahu a vtekajú do umelo vybudovaného bazéna. Na jednom jeho konci som vošiel do jaskyne ako do honosnej siene, ktorá prirodzenou teplotou teriem bola taká prehriata, že každý, kto do nej vstúpil, mohol si vybrať podľa teploty vhodné miesto, vyššie alebo nižšie položené, aby sa podľa vlastnej vôle a potreby potil a príjemne vyhrieval. Jaskynné steny a rohy sú od padajúcich kvapiek pokryté červenou, bielou a zelenou hmotou, ktorá je veľmi pekná a lahodiaca oku.“ Najkrajšie a najokázalejšie však vykreslil túto jaskyňu J. Tollius, keď napísal: „Neváhal som dlho skočiť do kúpeľa, neuspôsobeného rukou človeka. Zahanbuje sa remeslo pred takým divom prírody.

Keďže sa do Sklených Teplíc zišli predstavitelia vedeckého  života takmer z každého kúta Zeme, mohol sa otvoriť vedecký kongres dňa 27. 08. 1786, ktorý je považovaný za prvý vedecký kongres na svete. Na kongrese bola založená aj prvá vedecká spoločnosť na svete pod názvom Spoločnosť banských náuk – Societät der Bergbaukunde.

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť