Hrady, zrúcaniny, múzeá a pamiatky

Vlkolínec
Nachádza sa v pohorí Veľká Fatra, vo výške 718 m.n.m., pod vrchom Sidorovo, je mestskou časťou Ružomberka a je to trvalo obývaná obec. Vlkolínec bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako unikátny krajinno - sídelno - architektonický komplex (drevená architektúra horského a podhorského typu severného stredného Slovenska). Podstatnú časť chránených objektov tvoria drevenice respektíve hospodárske dvory (usadlosti).
Vzácne stavby vo Vlkolínci:   zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 • zrubová rumpálová studňa z roku 1860 • murovaný barokovo - klasicistický kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875.
Múzeum – expozícia kultúry bývania vo Vlkolínci „Roľnícky dom“ Liptovského múzea
http://www.vlkolinec.sk

Svätý Kríž
Za obcou Svätý Kríž sa nachádza drevený artikulárny kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené kostoly v Európe. Bol tu prenesený počas výstavby Liptovskej Mary v rokoch 1974 až 1982 zo zatopenej obce Paludza.
Prvý drevený evanjelický kostol v obci Paludza bol vystavaný v roku 1693 po Šopronskom zemskom sneme na ktorom bolo prijatých 82 článkov-artikulov, keď cisár Leopold povolil protestantom stavať drevené kostoly. Kostoly museli stáť mimo obce a museli byť postavené len z dreva. Neskôr bol kostol prestavaný tesárskym majstrom Jozefom Langom, ktorý nevedel čítať a písať bez projektov za 8 mesiacov v roku 1774 do dnešnej podoby. Kostolná veža (zvonica) bola postavená v roku 1781 a hoci stojí samostatne, tvorí s kostolom harmonický celok. V roku 1921-1922 boli osadené vo veži nové zvony. Pôdorys dreveného artikulárneho kostola má podobu kríža. Dĺžka celého kostola s vežou je 43 m.
V interiéri je barokový oltár, kazateľnica, kamenná krstiteľnica, maľby s biblickými výjavmi, lustre z benátskeho skla a organ. Kostol má kapacitu 6000 osôb.
http://www.drevenykostol.sk

Múzeum liptovskej dediny Pribylina 
Múzeum je najnavštevovanejšou expozíciou Liptovského múzea. Nachádza sa tu expozícia tradičného spôsobu života a zamestnania rôznych spoločenských a sociálnych vrstiev Liptova v minulosti. Objekty  pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete rekonštrukcie dvoch  originálnych stredovekých kamenných objektov - ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.
www.liptovskemuzeum.sk

Zrúcanina hradu Likavka
Najväčší hrad Liptova. Zrúcanina hradu je na výbežku Predného Choča v nadmorskej výške 657m. Hrad postavili v roku 1315, keď Liptov patril do veľkej Zvolenskej župy. Mal strážiť priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. Hrad bol pomerne skromným sídlom, klenby tu boli iba v pivničných priestoroch, ostatné miestnosti mali drevené stropy, jediným prepychom boli sklenené okná. Hrad bol začiatkom 18. st. dejiskom bojov stavovských povstaní medzi rákocziovskými a cisárskymi vojskami, ktoré ho v jeseni 1707 dobyli a na rozkaz Františka Rakócziho II zničili. Odvtedy je v ruinách. Od roku 1980 sa uskutočňuje archeologický výskum a konzervačné práce. Na hrad vedie turistický chodník z Ružomberka.
www.liptovskemuzeum.sk

Zrúcanina hradu Strečno
Torzo hradu, ktorý bol postavený v 14. storočí. V slávnej minulosti prešiel mnohými úpravami a v poslednom storočí aj masívnou rekonštrukciou. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Návštevníkom sa tu núkajú zachované objekty ako veža, palác a vnútorný okruh opevnenia. Z vrchu je prekrásny výhľad do údolia Váhu a na končiare Malej Fatry.
http://www.strecno.sk

Oravský hrad
Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou. Hrad postupne menil majiteľov. O dnešný vzhľad sa postarali Thurzovci, ktorých stavebná obnova hrad zaradila medzi významné stavby renesančného obdobia. V roku 1800 hrad vyhorel a bol veľmi poškodený. Čoskoro však bolo postarané o jeho konzerváciu a obnovu, pričom Pálffyovci (poslední majitelia) sa pokúsili o čiastočnú romantickú úpravu.
Posledná a najvýznamnejšia komplexná obnova hradu sa uskutočnila až v rokoch 1953 - 1968.
Interiér budov sa zachoval z čias gotiky, renesancie a romantizmu.
http://www.oravamuzeum.sk

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť