História

Prvá písomná zmienka o kúpeľoch Dudince pochádza z roku 1284. V listine z roku 1301 sa spomínajú dve od seba oddelené osady: Horné a Dolné Dudince. Terajší názov Dudince pochádza z roku 1773. V odbornej literatúre sa Dudince ako kúpele prvý raz spomínajú v roku 1777. Dudinské minerálne pramene boli súčasťou majetku feudálnych zemepánov. V polovici minulého storočia patrili k majetkom kniežaťa Coburga, ktorý však ich výstavbe nevenoval pozornosť. V roku 1828 stálo v tejto miniatúrnej zemianskej dedinke len 19 chalúpok so 112 obyvateľmi. V súčasnosti tu žije okolo 1500 obyvateľov. Práve vďaka kúpeľom boli Dudince v roku 1983 vyhlásené za kúpeľné mesto.

Legenda o Víle Dudinke
Keď na územie dnešného Slovenska prišli v 2. storočí pred Kristom Rimania, časť z nich sa utáborila asi 2 km južne od Dudiniec. Jednej noci postretlo pokojný tábor náhle nešťastie – bez stopy sa stratil 12-ročný syn rímskeho vojvodcu. Po márnom hľadaní ho otec napokon našiel ležať bez známok života na brehu jazierka. Zdalo sa, že chlapcovi už niet pomoci, no napokon prišla zúfalému otcovi na pomoc dobrá víla menom Dudinka. Čarovná bytosť premenila svojím dotykom otrávenú vodu na priezračnú a životodarnú, pokropila ňou chlapcovu tvár a vrátila mu život. Na pamiatku tejto udalosti ponechala víla tejto vode jej liečivú moc a dala ju do služby všetkých ľudí ...
Toľko hovorí o pôvode dudinského liečivého prameňa stará legenda. Či už jej veríme alebo nad ňou len s úsmevom mávneme rukou, predsa je aspoň jedna jej časť dokázateľne pravdivá. V Dudinciach máme naozaj jedinečnú liečivú vodu, ktorá dodnes slúži ľuďom.
Ani v dnešnom zhone neupadla legenda Víly Dudinky do úzadia, preto jej silueta tvorí súčasné logo Kúpeľov Dudince. Na základe povesti, ktorá zaujala všetky deti a dospelých  sa stretávame aj v názve novootvoreného kúpaliska Dudinka.
 

Vyhľadávanie

Mailing-list

 

PARTNERI:

Virtuálne prehliadky  |  Spinkaj.sk  |  Letenky

Konverzný kurz:
1 EUR = 30.1260 Sk
Suma:Mena:
 
otvoriť/zatvoriť